Connect with us

Cricket

Everything about 2019 ICC Men’s T20 World Cup Qualifier: Full Schedule, Participating Teams, Squads and Broadcasting Details

Published

on

ICC T20 Qualifiers 2019

The 2019 ICC Men’s T20 World Cup Qualifier is a is a cricket tournament currently taking place in the United Arab Emirates. The tournament began on 19 October 2018 and the final match will be played on 2 November 2019 at the Dubai International Cricket Stadium, Dubai.

PARTICIPATING TEAMS

14 teams are participating in this tournament which are divided into two groups. These are:

Group A: Scotland, Netherlands, Papua New Guinea, Namibia, Singapore, Kenya and Bermuda

Group B: UAE, Ireland, Oman, Hong Kong, Canada, Jersey and Nigeria

FULL SCHEDULE

A total of 51 matches will be played during the tournament in a round robin format which will be followed by the playoffs. Here is the full schedule:

Oct 18, Friday: Scotland vs Singapore, Group A, ICC Academy, Dubai, 11:30 AM IST

Hong Kong vs Ireland, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40 PM IST

Netherlands vs Kenya, Group A, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST

Oman vs United Arab Emirates, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00 PM IST

Oct 19, Saturday: Papua New Guinea vs Bermuda, Group A, ICC Academy, Dubai, 11:30 AM IST

Scotland vs Kenya, Group A, ICC Academy Ground No 2, Dubai, 3:40 PM

Netherlands vs Namibia, Group A, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST

Jersey vs Nigeria, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40 PM IST

Ireland vs United Arab Emirates, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00 PM IST

Oct 20, Sunday: Papua New Guinea vs Namibia, Group A, ICC Academy, Dubai, 11:30 AM IST

Canada vs Jersey, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, Abu Dhabi, 11:30 AM IST

Hong Kong vs Oman, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40 PM IST

Bermuda vs Singapore, Group A, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST

Oct 21, Monday: Scotland vs Papua New Guinea, Group A, ICC Academy, Dubai, 11:30 AM IST

Hong Kong vs United Arab Emirates, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40 PM IST

Ireland vs Oman, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, Abu Dhabi, 3:40 PM IST

Kenya vs Bermuda, Group A, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST

Canada vs Nigeria, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00 PM IST

Oct 22, Tuesday: Scotland vs Namibia, Group A, ICC Academy, Dubai, 11:30 AM IST

Singapore vs Netherlands, Group A, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST

United Arab Emirates vs Jersey, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, Abu Dhabi, 3:40 PM IST

Oct 23, Wednesday: Namibia vs Bermuda, Group A, ICC Academy Ground No 2, Dubai, 11:30 AM IST

Oman vs Nigeria, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, Abu Dhabi, 11:30 AM IST

Singapore vs Kenya, Group A, ICC Academy Ground No 2, Dubai, 3:40 PM IST

Ireland vs Canada, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40 PM IST

Hong Kong vs Jersey, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00 PM IST

Oct 24, Thursday: Netherlands vs Papua New Guinea, Group A, ICC Academy, Dubai, 11:30 AM IST

United Arab Emirates vs Nigeria, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, Abu Dhabi, 11:30 AM IST

Hong Kong vs Canada, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, Abu Dhabi, 3:40 PM IST

Scotland vs Bermuda, Group A, ICC Academy, Dubai, 9:00 PM IST

Oct 25, Friday: Papua New Guinea vs Singapore, Group A, Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 11:30 AM IST

Ireland vs Jersey, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, Abu Dhabi, 11:30 AM IST

Namibia vs Kenya, Group A, Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST

Oman vs Canada, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00 PM IST

Oct 26, Saturday: Ireland vs Nigeria, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 11:30 AM IST

Netherlands vs Bermuda, Group A, Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST

Namibia vs Singapore, Group A, Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 9:00 PM IST

Oct 27, Sunday: Hong Kong vs Nigeria, Group B, Sheikh Zayed Stadium Nursery 1, Abu Dhabi, 11:30 AM IST

Papua New Guinea vs Kenya, Group A, Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 11:30 AM IST

Oman vs Jersey, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 3:40 PM IST

Scotland vs Netherlands, Group A, Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST

United Arab Emirates vs Canada, Group B, Sheikh Zayed Stadium, Abu Dhabi, 9:00 PM IST

Oct 29, Tuesday: TBC vs TBC, Play off 1 – A2 v B3, Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST

TBC vs TBC, Playoff 2 – A3 v B2, Dubai International Cricket Stadium , Dubai, 9:00 PM IST

Oct 30, Wednesday: TBC vs TBC, Playoff 3 – A4 v Loser of Play-off 1, Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST

TBC vs TBC, Playoff 4 – B4 v Loser of Play-off 2, Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 9:00 PM IST

Oct 31, Thursday: TBC vs TBC, 5th Place Play-off, ICC Academy, Dubai, 3:40 PM IST

Nov 01, Friday: TBC vs TBC, Semifinal 1 – B1 v Winner of Play-off 1, Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST

TBC vs TBC, Semifinal 2 – A1 v Winner of Play-off 2, Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 9:00 PM IST

Nov 02, Saturday: TBC vs TBC, 3rd place Playoff, Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 3:40 PM IST

TBC vs TBC, Final, Dubai International Cricket Stadium, Dubai, 9:00 PM IST

FULL SQUADS:

Bermuda: Dion Stovell (c), Terryn Fray (vc), Okera Bascome, Onais Bascome, Oronde Bascome, Derrick Brangman, Deunte Darrell, Allan Douglas, Malachi Jones, Kamau Leverock, George O’Brien, Delray Rawlins, Macai Simmons, Sinclair Smith, Charles Trott, Rodney Trott and Janeiro Tucker

Canada: Navneet Dhaliwal (c), Rizwan Cheema, Nikhil Dutta, Romesh Eranga, Jeremy Gordon, Dillon Heyliger, Abraash Khan, Nicholas Kirton, Nitish Kumar, Junaid Siddiqui, Ravinderpal Singh, Hamza Tariq (wk), Rodrigo Thomas, Srimantha Wijeratne and Saad Bin Zafar

Hong Kong: Aizaz Khan (c), Kinchit Shah (vc), Ahsan Abbasi, Haroon Arshed, Waqas Barkat, Aarush Bhagwat, Kyle Christie, Mohammad Ghazanfar, Raag Kapur, Ehsan Khan, Nizakat Khan, Waqas Khan, Scott McKechnie (wk), Nasrulla Rana and Shahid Wasif

Ireland: Gary Wilson (c), Mark Adair, Andrew Balbirnie, David Delany, Gareth Delany, George Dockrell, Shane Getkate, Kevin O’Brien, Boyd Rankin, Simi Singh, Paul Stirling, Harry Tector, Stuart Thompson, Lorcan Tucker and Craig Young

Jersey: Charles Perchard (c), Corey Bisson, Dominic Blampied, Harrison Carlyon, Jake Dunford (wk), Nicholas Ferraby, Nick Greenwood, Anthony Hawkins-Kay, Jonty Jenner, Elliot Miles, Rhys Palmer, William Robertson, Ben Stevens, Julius Sumerauer and Benjamin Ward

Kenya: Shem Ngoche (c), Sachin Bhudia, Emmanuel Bundi, Aman Gandhi, Dhiren Gondaria, Irfan Karim, Pushpak Kerai, Jasraj Kundi, Alex Obanda, Collins Obuya, Nelson Odhiambo, Lucas Oluoch, Elijah Otieno, Rakep Patel and Rushab Patel

Namibia: Gerhard Erasmus (c), Jan Frylinck (vc), Stephan Baard, Karl Birkenstock, Niko Davin, Zane Green, Zhivago Groenewald, Jean-Pierre Kotze, Tangeni Lungameni, Bernard Scholtz, Ben Shikongo, JJ Smit, Christi Viljoen, Pikky Ya France and Craig Williams

Netherlands: Pieter Seelaar (c), Colin Ackermann, Philippe Boissevain, Ben Cooper, Ryan ten Doeschate, Scott Edwards (wk), Brandon Glover, Timm van der Gugten, Fred Klaassen, Paul van Meekeren, Roelof van der Merwe, Max O’Dowd, Shane Snater, Antonius Staal and Tobias Visee

Nigeria: Ademola Onikoyi (c), Sylvester Okpe (vc), Abiodun Abioye, Sesan Adedeji, Vincent Adewoye, Daniel Ajekun, Chima Akachukwu, Daniel Gim, Segun Ogundipe, Isaac Okpe, Chimezie Onwuzulike, Leke Oyede, Sulaimon Runsewe, Mohameed Taiwo and Codi Yusuf

Oman: Zeeshan Maqsood (c), Aqib Ilyas (vc), Khawar Ali, Fayyaz Butt, Sandeep Goud, Aamir Kaleem, Kaleemullah, Bilal Khan, Mehran Khan, Naseem Khushi, Suraj Kumar (wk), Sufyan Mehmood, Khurram Nawaz, Jay Odedra and Jatinder Singh

Papua New Guinea: Assad Vala (c), Charles Amini (vc), Simon Atai, Sese Bau, Kiplin Doriga, Riley Hekure, Hiri Hiri, Jason Kila, Nosaina Pokana, Damien Ravu, John Reva, Lega Siaka, Chad Soper, Norman Vanua and Tony Ura

Scotland: Kyle Coetzer (c), Richie Berrington, Matthew Cross (wk), Josh Davey, Alasdair Evans, Ollie Hairs, Michael Leask, Calum MacLeod, George Munsey, Adrian Neill, Safyaan Sharif, Tom Sole, Hamza Tahir, Craig Wallace and Mark Watt

Singapore: Amjad Mahboob (c), Vinoth Baskaran, Surendran Chandramohan, Tim David, Avi Dixit, Aritra Dutta, Rezza Gaznavi, Anantha Krishna, Navin Param, Janak Prakash, Rohan Rangarajan, Manpreet Singh (wk), Sidhant Singh, Aryaman Sunil and Selladore Vijayakumar

United Arab Emirates: Ahmed Raza (c), Ashfaq Ahmed, Sultan Ahmed, Waheed Ahmed, Mohammad Boota, Darius D’Silva, Zawar Farid, Imran Haider, Zahoor Khan, Rohan Mustafa, Ghulam Shabber (wk), Rameez Shahzad, Junaid Sidique, Chirag Suri and Muhammad Usman

Trending